gison_sip1.png

logo-dpp.png

kmzp.jpeg

Logo Programu  Rodzina 500+ ..jpeg

logo-gokis.jpeg

logo_bowh.png

Banner_STMiG2016.jpeg

baner_brzeg_na_strone.jpeg

OKR_wysuwane.jpeg

eurzad.jpeg

nto.jpeg

olszn_btn_9b.jpeg

olszn_btn_9d.jpeg

Zdrowie.jpeg

olszn_kurier.gif

olszn_banner_epuap.jpeg

olszn_dzielnicowy_baner_oryg.jpeg

aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

baner_brzeg_na_strone.jpeg

Mapa strony
Wybierz język
BIP
Oferta Inwestycyjna

Informacja KRUS - zalecamy większą ostrożność w nowym sezonie na kleszcze

Rolnicy są jedną z grup zawodowych w szczególności narażoną na choroby przenoszone przez kleszcze. Liczba zachorowań na boreliozę w ostatnich latach gwałtownie wzrasta. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ubiegłym roku wypłaciła 282 odszkodowania z tytułu tej choroby. Dla porównania w 2017 r. -232 a w 2014 r. -179.

Najwięcej kleszczy występuje w Polsce północnowschodniej. Spotkać je można praktycznie wszędzie: w lasach, na łąkach, a także w miejskich parkach i ogrodach.

Około 30 % kleszczy jest nosicielami krętka borelii, wywołującego niebezpieczną chorobę boreliozę. Jako pierwsze objawy tej choroby mogą wystąpić m.in.: rumień wędrujący na skórze, gorączka, stany podgorączkowe, zaburzenia czucia, bóle głowy czy mięśni. Nieleczona borelioza może wywołać nawet zapalenie nerwów lub mózgu.

Istnieją sposoby, które zmniejszają ryzyko ukąszenia:

  • szczelne okrywanie ciała, a szczególnie nakrycie głowy i ochrona karku, noszenie odzieży w jasnych kolorach,
  • stosowanie środków odstraszających kleszcze,
  • unikanie wysokich traw i zarośli,
  • niesiadanie bezpośrednio na trawie, zwalonych pniach drzew,
  • zachowanie szczególnej ostrożności w miesiącach wzmożonej aktywności kleszczy tj. od maja do listopada
  • dokładne sprawdzanie  ciała  po powrocie do domu (wskazana kąpiel).

Jeśli mimo stosowania odpowiednich zaleceń na naszej skórze zauważymy wbitego kleszcza należy go jak najszybciej prawidłowo usunąć. Niewskazane jest smarowaniem masłem, olejem ponieważ może to spowodować zakażenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości, urwania odwłoka, pojawienia się rumienia lub innych niepokojących objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ministerstwo Zdrowia zaleca wykonywanie szczepień przeciwko KZM (kleszczowemu zapaleniu mózgu) m.in. u rolników jako grupy narażonej na wystąpienie tej choroby. Obecnie na rynku dostępne są szczepionki, po których odporność nabywa się zwykle po podaniu dwóch dawek, jednak zalecane jest podanie trzech. Szczepienie wymaga dawki przypominającej co pięć lat. O podaniu dostępnych na rynku szczepionek decyduje lekarz, wykluczając ewentualne przeciwwskazania.