gison_sip1.png

logo-dpp.png

kmzp.jpeg

Logo Programu  Rodzina 500+ ..jpeg

logo-gokis.jpeg

logo_bowh.png

Banner_STMiG2016.jpeg

baner_brzeg_na_strone.jpeg

OKR_wysuwane.jpeg

eurzad.jpeg

nto.jpeg

olszn_btn_9b.jpeg

olszn_btn_9d.jpeg

Zdrowie.jpeg

olszn_kurier.gif

olszn_banner_epuap.jpeg

olszn_dzielnicowy_baner_oryg.jpeg

aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

baner_brzeg_na_strone.jpeg

Mapa strony
Wybierz język
BIP
Oferta Inwestycyjna

Obchody 20 – lecia Partnerstwa Gminy Olszanka i Gminy Związkowej Altenkirchen

Okrągła rocznica obchodów jubileuszu 20-lecia partnerstwa gminy Olszanka i Gminy Związkowej Altenkirchen była okazją do spotkania i wspólnego świętowania.  Delegacja z Gminy Altenkirchen składającą się z samorządowców oraz strażaków  gościła w naszej gminie od 12 maja do 15 maja 2017 roku.  W uroczystej  Konferencji, która miała miejsce    13 maja 2017 roku uczestniczyli przedstawiciele z Gminy Partnerskiej Czeska Ves, Pan Czesław Tomalik Prezes Związku Gmin Śląska Opolskiego, byli i obecni Radni Gminy Olszanka, Sołtysi, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, Dyrektorzy szkół i wiele innych osób, które przyczyniły się do podpisania aktu partnerstwa oraz pielęgnowania tej współpracy. Na konferencji przedstawiono prezentacje multimedialną przybliżającą historię współpracy. Uczestnicy konferencji mieli przyjemność wysłuchania  koncertu w wykonaniu Pani Małgorzaty Kulińskiej.

Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy gminami odbyło się 15 kwietnia 1997 roku. Od tego czasu rozwijają się kontakty pomiędzy młodzieżą szkolną, samorządowcami i strażami pożarnymi, co zaowocowało podpisaniem w 1999 roku Aktu Partnerstwa pomiędzy Ochotniczymi Strażami Pożarnymi Olszanka i Altenkirchen.

            W ramach współpracy i wzajemnych kontaktów Samorząd Gminy Olszanka często wykorzystuje doświadczenia Partnera w realizowanych zadaniach na rzecz gospodarczego i praworządnego rozwoju Gminy.  Po dwudziestu latach można z pełnym przekonaniem stwierdzić , że słowa zawarte w dokumencie o wzajemnej współpracy znalazły poparcie w naszym wspólnym działaniu. Nasze Partnerstwo pomogło nam przezwyciężyć wspólną historię zbliżyło nas do narodów w Europie. Poprzez podjęcie i pielęgnowanie kontaktów pomiędzy rodzinami, samorządami , strażami pożarnymi, szkołami zaciśnięte zostały przyjacielskie więzy. Staliśmy się członkami wolnej pokojowej i zjednoczonej Europy.

W programie, oprócz Konferencji, delegacja z gminy Partnerskiej wzięła udział w obchodach 70 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszance oraz w zwiedzaniu Zamku w Mosznej. W dniu 15 maja br. przyjaciele z Gminy Partnerskiej pełni wrażeń i  miłych wspomnień powrócili do Altenkirchen.